Ritkán képzelem magam tényfeltáró újságírónak, de néha szembesülnünk kell a valósággal.
Az elmúlt hónapokban magasztos céllal indított Facebook játékainak tapasztalatai alapján ki kell jelentenünk, hogy csalókkal és megélhetési játékosokkal nagyon nehéz versenyezni.
A megélhetési játékosok jó része nem merészkedett eddig a komolyabb játékok közelébe, megelégedtek a kisebb ajándékokkal kecsegtető like kampányokkal. Sajnos azonban ma már a legnagyobb hagyományokkal rendelkező karitatív célú, civil szervezeteknek hirdetett akciókra is lecsapnak. A sikerük pedig csak azon múlik mennyire szemfülesek a szervezők, illetve mennyire van jól felépítve a játék.
Nézzünk egy átlagos Facebook kampányt, amelyben tegyük fel egy mobiltelefon a nyeremény, átlagos ügymenet, néhány kamu accounttal duplázza esélyeit az amatőr cheater, ez egyáltalán nem gáz, nagy a család elférne egy menő készülék. Kisorsolják nyer, vagy nem. OK. A profi már itt is komolyan készül a játékra, kicsit növeli a tétet, a kamu accountok tucatjait készíti és így persze iszonyúan megnő az esélye a többiekkel szemben. Matematikai valószínűséggel számolva is többször nyer, mint nem… majd nyereményét egyszerűen értékesíti vagy feléli. Ez tutin gáz, hiszen a játékok szervezőinek eszébe sem jut, hogy lehet ezt iparszerűen is működtetni.
Egy jellegzetes Facebook cheater oldala kiválóan mutatja, hogy kivel is állunk szemben.
A csalók azonban itt nem állnak meg. Mostanában komolyabb célokat is kitűztek. A legnagyobb cégek játékait rontók akár milliós nyereménnyel is távozhatnak a nap végén, ha nem figyelünk oda rájuk. Ma már nem tabu néhány ezer szavazatot is becsalni egy játékba, ha maga a játékszabály megengedi azt, vagy bénán van elkészítve az alkalmazás. A megélhetési csalók legjobb lehetősége általában pont az alkalmazás hiányossága. Elég egy jól szerkesztett körlevél és egy ügyesen megírt link és úgy adtunk a csalónak szavazatot, hogy észre sem vettük. Igen, egészen furcsa, hogy az etikus hacker iskolában látott böngésző eltérítő csalások megjelennek a legnépszerűbb Facebook játékokban. Sokszor maga a link a szavazat, így elég rákattintanunk az érdekesnek ígérkező üzenetre. Persze nem arról beszélek, amikor barátaink borzolják idegeink alkalmazás engedélyező játékokkal, az Ember a Vízben is tett ilyet az elmúlt hónapokban. Ez rendben van, mi is szerettünk volna nyerni, és azt tapasztaltuk, hogy ez egyre nehezebb, mivel egyre többen ezeket a játékokat vélik a kiútnak szorult helyzetükből.
S a játékok is egyre vonzóbbak … És persze az emberek, civilek becsületesek és csalók egyaránt belevágnak a nagy kalandba. Sajnos mostanában sokszor a cél szentesíti az eszközt jeligével mindenki nyerni akar. A játék végén pedig ott a rideg valóság, a sok felháborodott játékos és a kérdés, hogy ki is nyert és hogyan.
Vannak persze megoldások, jó példa is bőven, ahol a játékosokra odafigyelve kiszűrik a csalókat. A játék működésébe és szabályzatába gondosan beépített fékek vannak. Ilyen szempontból nagyszerű a Vodafone Főállású Angyal játéka, több körös szűrés, csak egyszer lehet szavazni, nem csak a közönségszavazásban nyertesek nyernek, s a legvégén egy bizottság dönt az egy évig járó támogatásról. Ez teljesen rendben van. A csalók kihullanak, a megélhetési csalók többsége esélytelen, de nem mindenki ennyire körültekintő.
A legújabb tapasztalataink szerint azonban akár egy millióval is gazdagodhat egy éppen most folyó játékban az a szorgos megélhetési játékos, aki elegendő szavazatot szerez a játék döntőjében. Miről is van szó? Egy ismert bank vonzó játékában csalók garázdálkodnak, s a döntő előtt úgy látszik, hogy ha többi játékos nem lenne az eszénél bizony könnyen nyerhetnének is. Lássuk, hogy is nyerhetne játékosunk a banktól 1 milliót adómentesen? Nevezz az ötleteddel a játékban, válaszd ki a kategóriát, amelyben elindulsz.
Első probléma, melyik kategóriában nevezzen szegény csalók? Esélynövelés céljából mindkettőben? Próba, szerencse, és igen emberünk mindkét kategóriában a versenyben, mivel a szabályok nem zárják ki, hogy egyszerre két pályázata nem lehet. (csak apró megjegyzés a pofátlanabb csalók ilyenkor mindkét kategóriában ugyanazzal az ötlettel indulnak, a kevésbé pofátlan veszi magának a fáradtságot és kitalál két különbözőt!)
Az hogy naponta lehet szavazni, - gáz, hiszen még a becsületeseket is arra kényszeríti, hogy naponta cseszegessék barátaikat – emberünknek maga az álom terep. Ő pont ebben jó. Naponta spamel és bizony sokan kattintanak leveleire, személyes üzenetire ismeretlenül.
Itt jön a vég kezdete… Mindkét kategóriában győzni akar – ez a legnagyobb butaság amit tehet, hiszen sunyiban akár el is vihetné ez egyik millát anélkül, hogy bárkinek feltűnne. A szervezők oldalán közben már parázs vita dúl, hogy ki lehet X.Y. aki 120 barátjától napi 320 szavazatot kap. Ha valaki mindkét kategóriában az első 10-ben üdül egy ilyen csalással, egyáltalán mit lehet ellene tenni.
Az a legrosszabb, hogy a csalók másoknak is ötleteket adnak, és így az élelmes Facebook vagányok közül több is rászabadulhat egy játékra. Persze történhetnek csodák is, de kevéssé valószínű, hogy valaki két nap alatt üstökösként jut a döntőbe egy olyan ötlettel, ami egyáltalán nem kézzel fogható. Miközben kedvesen kinyújtja a középső ujját a szervezők és a játékosok felé. Ez sajnos elképesztő módon devalválja a játékot és beavatkozás nélkül pillantok alatt elégedetlen, lázongó játékosokat eredményez.
Közeleg a döntő napja és mai állás szerint még könnyen lehetséges, hogy csalók viszik el a bankot, olyanok elől, akik becsületesen játszottak mindössze azért mert senkinek nem egyértelmű, hogy vannak már olyanok, akik a Facebookon szerzik meg a megkívánt nyereményeket. Elrontva mások játékát, esélyeit, lenyúlva ingyen mozijegyet, wellness hétvégét és most már akár egy milliót is.
Csalók persze kiszűrhetők, oldaluk elárulja őket, láthatóan az elmúlt években is ezt csinálták, gyaníthatóan igen sikeresen manipulálva több száz játékot, ahol talán magunk is elindultunk naivan reménykedve, hogy nyerhetünk.